E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerschneiden berschneiden (D)
Stammformen iwwerschneideniwwerschneitiwwerschnidden
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerschneiden
duiwwerschneits
hien/si,hatt/etiwwerschneit
miriwwerschneiden
diriwwerschneit
siiwwerschneiden
Pass compos
echhunniwwerschnidden
duhuesiwwerschnidden
hien/si,hatt/ethuetiwwerschnidden
mirhunniwwerschnidden
dirhuttiwwerschnidden
sihunniwwerschnidden
Plus-que-parfait
echhatiwwerschnidden
duhasiwwerschnidden
hien/si,hatt/ethatiwwerschnidden
mirhateniwwerschnidden
dirhatiwwerschnidden
sihateniwwerschnidden
Futur I
echwäert iwwerschneiden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerschnidden hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerschneiden
dugéifsiwwerschneiden
hien/si,hatt/etgéifiwwerschneiden
mirgéifeniwwerschneiden
dirgéiftiwwerschneiden
sigéifeniwwerschneiden
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerschnidden
duhssiwwerschnidden
hien/si,hatt/ethttiwwerschnidden
mirhtteniwwerschnidden
dirhttiwwerschnidden
sihtteniwwerschnidden
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerschneit!
Plurieliwwerschneit!
iwwerschnidden
iwwerschneiden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschneidenausschneidenbeschneidenduerchschneidenerausschneidenerofschneidenewechschneidenmatschneidenofschneidenopschneidenschneidenuschneidenverschneidenvirschneidenzerschneiden
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles