E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerschneid-en berschneiden (D)
Stammformen iwwerschneid-eniwwerschnei-tiwwerschnidd-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerschneid-en
duiwwerschneit-s
hien/si,hatt/etiwwerschnei-t
miriwwerschneid-en
diriwwerschnei-t
siiwwerschneid-en
Pass compos
echhunniwwerschnidd-en
duhuesiwwerschnidd-en
hien/si,hatt/ethuetiwwerschnidd-en
mirhunniwwerschnidd-en
dirhuttiwwerschnidd-en
sihunniwwerschnidd-en
Plus-que-parfait
echhatiwwerschnidd-en
duhasiwwerschnidd-en
hien/si,hatt/ethatiwwerschnidd-en
mirhateniwwerschnidd-en
dirhatiwwerschnidd-en
sihateniwwerschnidd-en
Futur I
echwäert iwwerschneid-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerschnidd-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerschneid-en
dugéifsiwwerschneid-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerschneid-en
mirgéifeniwwerschneid-en
dirgéiftiwwerschneid-en
sigéifeniwwerschneid-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerschnidd-en
duhssiwwerschnidd-en
hien/si,hatt/ethttiwwerschnidd-en
mirhtteniwwerschnidd-en
dirhttiwwerschnidd-en
sihtteniwwerschnidd-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerschneit!
Plurieliwwerschnei-t!
iwwerschnidd-en
iwwerschneid-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschneid-enausschneid-enbeschneid-enduerchschneid-enerausschneid-enerofschneid-enewechschneid-enmatschneid-enofschneid-enopschneid-enschneid-enuschneid-enverschneid-envirschneid-enzerschneid-en
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles