E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerschneid-en zerschneiden (D)dcouper, taillader (F)
Stammformen zerschneid-enzerschnei-tzerschnidd-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerschneid-en
duzerschneit-s
hien/si,hatt/etzerschnei-t
mirzerschneid-en
dirzerschnei-t
sizerschneid-en
Pass compos
echhunnzerschnidd-en
duhueszerschnidd-en
hien/si,hatt/ethuetzerschnidd-en
mirhunnzerschnidd-en
dirhuttzerschnidd-en
sihunnzerschnidd-en
Plus-que-parfait
echhatzerschnidd-en
duhaszerschnidd-en
hien/si,hatt/ethatzerschnidd-en
mirhatenzerschnidd-en
dirhatzerschnidd-en
sihatenzerschnidd-en
Futur I
echwäert zerschneid-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerschnidd-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerschneid-en
dugéifszerschneid-en
hien/si,hatt/etgéifzerschneid-en
mirgéifenzerschneid-en
dirgéiftzerschneid-en
sigéifenzerschneid-en
Conditionnel Pass compos
echhttzerschnidd-en
duhsszerschnidd-en
hien/si,hatt/ethttzerschnidd-en
mirhttenzerschnidd-en
dirhttzerschnidd-en
sihttenzerschnidd-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerschneit!
Plurielzerschnei-t!
zerschnidd-en
zerschneid-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschneid-enausschneid-enbeschneid-enduerchschneid-enerausschneid-enerofschneid-enewechschneid-eniwwerschneid-enmatschneid-enofschneid-enopschneid-enschneid-enuschneid-enverschneid-envirschneid-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles