E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verschnŽppel-en verschneiden (D)
Stammformen verschnŽppel-enverschnŽppel-tverschnŽppel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echverschnŽppel-en
duverschnŽppel-s
hien/si,hatt/etverschnŽppel-t
mirverschnŽppel-en
dirverschnŽppel-t
siverschnŽppel-en
Passť composť
echhuverschnŽppel-t
duhuesverschnŽppel-t
hien/si,hatt/ethuetverschnŽppel-t
mirhuverschnŽppel-t
dirhuttverschnŽppel-t
sihuverschnŽppel-t
Plus-que-parfait
echhatverschnŽppel-t
duhasverschnŽppel-t
hien/si,hatt/ethatverschnŽppel-t
mirhateverschnŽppel-t
dirhatverschnŽppel-t
sihateverschnŽppel-t
Futur I
echwäert verschnŽppel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschnŽppel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschnŽppel-en
dugéifsverschnŽppel-en
hien/si,hatt/etgéifverschnŽppel-en
mirgéifeverschnŽppel-en
dirgéiftverschnŽppel-en
sigéifeverschnŽppel-en
Conditionnel Passť composť
echhšttverschnŽppel-t
duhšssverschnŽppel-t
hien/si,hatt/ethšttverschnŽppel-t
mirhätteverschnŽppel-t
dirhšttverschnŽppel-t
sihätteverschnŽppel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierverschnŽppel!
PlurielverschnŽppel-t!
verschnŽppel-t
verschnŽppel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beschnŽppel-enerausschnŽppel-enofschnŽppel-enschnŽppel-enzerschnŽppel-en
Remarquen (intern)
fr: Łbersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles