E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerschnŽppelen zerschneiden (D)dťcouper, cisailler (F)
Stammformen zerschnŽppelenzerschnŽppeltzerschnŽppelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echzerschnŽppelen
duzerschnŽppels
hien/si,hatt/etzerschnŽppelt
mirzerschnŽppelen
dirzerschnŽppelt
sizerschnŽppelen
Passť composť
echhunnzerschnŽppelt
duhueszerschnŽppelt
hien/si,hatt/ethuetzerschnŽppelt
mirhunnzerschnŽppelt
dirhuttzerschnŽppelt
sihunnzerschnŽppelt
Plus-que-parfait
echhatzerschnŽppelt
duhaszerschnŽppelt
hien/si,hatt/ethatzerschnŽppelt
mirhatenzerschnŽppelt
dirhatzerschnŽppelt
sihatenzerschnŽppelt
Futur I
echwäert zerschnŽppelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerschnŽppelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerschnŽppelen
dugéifszerschnŽppelen
hien/si,hatt/etgéifzerschnŽppelen
mirgéifenzerschnŽppelen
dirgéiftzerschnŽppelen
sigéifenzerschnŽppelen
Conditionnel Passť composť
echhšttzerschnŽppelt
duhšsszerschnŽppelt
hien/si,hatt/ethšttzerschnŽppelt
mirhšttenzerschnŽppelt
dirhšttzerschnŽppelt
sihšttenzerschnŽppelt
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierzerschnŽppel!
PlurielzerschnŽppelt!
zerschnŽppelt
zerschnŽppelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beschnŽppelenerausschnŽppelenofschnŽppelenschnŽppelenverschnŽppelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles