E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerschnŽppel-en zerschneiden (D)dťcouper, cisailler (F)
Stammformen zerschnŽppel-enzerschnŽppel-tzerschnŽppel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echzerschnŽppel-en
duzerschnŽppel-s
hien/si,hatt/etzerschnŽppel-t
mirzerschnŽppel-en
dirzerschnŽppel-t
sizerschnŽppel-en
Passť composť
echhunnzerschnŽppel-t
duhueszerschnŽppel-t
hien/si,hatt/ethuetzerschnŽppel-t
mirhunnzerschnŽppel-t
dirhuttzerschnŽppel-t
sihunnzerschnŽppel-t
Plus-que-parfait
echhatzerschnŽppel-t
duhaszerschnŽppel-t
hien/si,hatt/ethatzerschnŽppel-t
mirhatenzerschnŽppel-t
dirhatzerschnŽppel-t
sihatenzerschnŽppel-t
Futur I
echwäert zerschnŽppel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerschnŽppel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerschnŽppel-en
dugéifszerschnŽppel-en
hien/si,hatt/etgéifzerschnŽppel-en
mirgéifenzerschnŽppel-en
dirgéiftzerschnŽppel-en
sigéifenzerschnŽppel-en
Conditionnel Passť composť
echhšttzerschnŽppel-t
duhšsszerschnŽppel-t
hien/si,hatt/ethšttzerschnŽppel-t
mirhšttenzerschnŽppel-t
dirhšttzerschnŽppel-t
sihšttenzerschnŽppel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierzerschnŽppel!
PlurielzerschnŽppel-t!
zerschnŽppel-t
zerschnŽppel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beschnŽppel-enerausschnŽppel-enofschnŽppel-enschnŽppel-enverschnŽppel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles