E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schnėssen tratschen (D)bavarder (F)
Stammformen schnėssenschnėsstgeschnėsst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschnėssen
duschnėss
hien/si,hatt/etschnėsst
mirschnėssen
dirschnėsst
sischnėssen
Passé composé
echhugeschnėsst
duhuesgeschnėsst
hien/si,hatt/ethuetgeschnėsst
mirhugeschnėsst
dirhuttgeschnėsst
sihugeschnėsst
Plus-que-parfait
echhatgeschnėsst
duhasgeschnėsst
hien/si,hatt/ethatgeschnėsst
mirhategeschnėsst
dirhatgeschnėsst
sihategeschnėsst
Futur I
echwäert schnėssen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschnėsst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschnėssen
dugéifsschnėssen
hien/si,hatt/etgéifschnėssen
mirgéifeschnėssen
dirgéiftschnėssen
sigéifeschnėssen
Conditionnel Passé composé
echhättgeschnėsst
duhässgeschnėsst
hien/si,hatt/ethättgeschnėsst
mirhättegeschnėsst
dirhättgeschnėsst
sihättegeschnėsst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschnėss!
Plurielschnėsst!
geschnėsst
schnėssen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles