E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schnėss-en tratschen (D)bavarder (F)
Stammformen schnėss-enschnėss-tge-schnėss-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschnėss-en
duschnės-s
hien/si,hatt/etschnėss-t
mirschnėss-en
dirschnėss-t
sischnėss-en
Passé composé
echhuge-schnėss-t
duhuesge-schnėss-t
hien/si,hatt/ethuetge-schnėss-t
mirhuge-schnėss-t
dirhuttge-schnėss-t
sihuge-schnėss-t
Plus-que-parfait
echhatge-schnėss-t
duhasge-schnėss-t
hien/si,hatt/ethatge-schnėss-t
mirhatege-schnėss-t
dirhatge-schnėss-t
sihatege-schnėss-t
Futur I
echwäert schnėss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schnėss-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschnėss-en
dugéifsschnėss-en
hien/si,hatt/etgéifschnėss-en
mirgéifeschnėss-en
dirgéiftschnėss-en
sigéifeschnėss-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-schnėss-t
duhässge-schnėss-t
hien/si,hatt/ethättge-schnėss-t
mirhättege-schnėss-t
dirhättge-schnėss-t
sihättege-schnėss-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschnėss!
Plurielschnėss-t!
ge-schnėss-t
schnėss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles