E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schnėtzel-en schnitzen (D)sculpter (F)
Stammformen schnėtzel-enschnėtzel-tge-schnėtzel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschnėtzel-en
duschnėtzel-s
hien/si,hatt/etschnėtzel-t
mirschnėtzel-en
dirschnėtzel-t
sischnėtzel-en
Passé composé
echhuge-schnėtzel-t
duhuesge-schnėtzel-t
hien/si,hatt/ethuetge-schnėtzel-t
mirhuge-schnėtzel-t
dirhuttge-schnėtzel-t
sihuge-schnėtzel-t
Plus-que-parfait
echhatge-schnėtzel-t
duhasge-schnėtzel-t
hien/si,hatt/ethatge-schnėtzel-t
mirhatege-schnėtzel-t
dirhatge-schnėtzel-t
sihatege-schnėtzel-t
Futur I
echwäert schnėtzel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schnėtzel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschnėtzel-en
dugéifsschnėtzel-en
hien/si,hatt/etgéifschnėtzel-en
mirgéifeschnėtzel-en
dirgéiftschnėtzel-en
sigéifeschnėtzel-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-schnėtzel-t
duhässge-schnėtzel-t
hien/si,hatt/ethättge-schnėtzel-t
mirhättege-schnėtzel-t
dirhättge-schnėtzel-t
sihättege-schnėtzel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschnėtzel!
Plurielschnėtzel-t!
ge-schnėtzel-t
schnėtzel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles