E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schniewelen reden (D) – parler (F)
Stammformen schniewelenschnieweltgeschniewelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echschniewelen
duschniewels
hien/si,hatt/etschniewelt
mirschniewelen
dirschniewelt
sischniewelen
Pass compos
echhugeschniewelt
duhuesgeschniewelt
hien/si,hatt/ethuetgeschniewelt
mirhugeschniewelt
dirhuttgeschniewelt
sihugeschniewelt
Plus-que-parfait
echhatgeschniewelt
duhasgeschniewelt
hien/si,hatt/ethatgeschniewelt
mirhategeschniewelt
dirhatgeschniewelt
sihategeschniewelt
Modale Futur I
echwäert schniewelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert geschniewelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschniewelen
dugéifsschniewelen
hien/si,hatt/etgéifschniewelen
mirgéifeschniewelen
dirgéiftschniewelen
sigéifeschniewelen
Conditionnel pass compos
echhttgeschniewelt
duhssgeschniewelt
hien/si,hatt/ethttgeschniewelt
mirhättegeschniewelt
dirhttgeschniewelt
sihättegeschniewelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschniewel!
Plurielschniewelt!
geschniewelt
schniewelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles