E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schniewel-en reden (D)parler (F)
Stammformen schniewel-enschniewel-tge-schniewel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschniewel-en
duschniewel-s
hien/si,hatt/etschniewel-t
mirschniewel-en
dirschniewel-t
sischniewel-en
Pass compos
echhuge-schniewel-t
duhuesge-schniewel-t
hien/si,hatt/ethuetge-schniewel-t
mirhuge-schniewel-t
dirhuttge-schniewel-t
sihuge-schniewel-t
Plus-que-parfait
echhatge-schniewel-t
duhasge-schniewel-t
hien/si,hatt/ethatge-schniewel-t
mirhatege-schniewel-t
dirhatge-schniewel-t
sihatege-schniewel-t
Futur I
echwäert schniewel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schniewel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschniewel-en
dugéifsschniewel-en
hien/si,hatt/etgéifschniewel-en
mirgéifeschniewel-en
dirgéiftschniewel-en
sigéifeschniewel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schniewel-t
duhssge-schniewel-t
hien/si,hatt/ethttge-schniewel-t
mirhättege-schniewel-t
dirhttge-schniewel-t
sihättege-schniewel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschniewel!
Plurielschniewel-t!
ge-schniewel-t
schniewel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles