E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schocken schocken (D) – choquer, traumatiser (F)
Stammformen schockenschocktgeschockt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echschocken
duschocks
hien/si,hatt/etschockt
mirschocken
dirschockt
sischocken
Pass compos
echhugeschockt
duhuesgeschockt
hien/si,hatt/ethuetgeschockt
mirhugeschockt
dirhuttgeschockt
sihugeschockt
Plus-que-parfait
echhatgeschockt
duhasgeschockt
hien/si,hatt/ethatgeschockt
mirhategeschockt
dirhatgeschockt
sihategeschockt
Modale Futur I
echwäert schocken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert geschockt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschocken
dugéifsschocken
hien/si,hatt/etgéifschocken
mirgéifeschocken
dirgéiftschocken
sigéifeschocken
Conditionnel pass compos
echhttgeschockt
duhssgeschockt
hien/si,hatt/ethttgeschockt
mirhättegeschockt
dirhttgeschockt
sihättegeschockt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschock!
Plurielschockt!
geschockt
schocken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles