E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schockéieren schockieren (D)choquer, traumatiser (F)
Stammformen schockéierenschockéiertschockéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschockéieren
duschockéiers
hien/si,hatt/etschockéiert
mirschockéieren
dirschockéiert
sischockéieren
Passé composé
echhuschockéiert
duhuesschockéiert
hien/si,hatt/ethuetschockéiert
mirhuschockéiert
dirhuttschockéiert
sihuschockéiert
Plus-que-parfait
echhatschockéiert
duhasschockéiert
hien/si,hatt/ethatschockéiert
mirhateschockéiert
dirhatschockéiert
sihateschockéiert
Futur I
echwäert schockéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert schockéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschockéieren
dugéifsschockéieren
hien/si,hatt/etgéifschockéieren
mirgéifeschockéieren
dirgéiftschockéieren
sigéifeschockéieren
Conditionnel Passé composé
echhättschockéiert
duhässschockéiert
hien/si,hatt/ethättschockéiert
mirhätteschockéiert
dirhättschockéiert
sihätteschockéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschockéier!
Plurielschockéiert!
schockéiert
schockéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles