E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schosselen
Stammformen schosselenschosseltgeschosselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschosselen
duschossels
hien/si,hatt/etschosselt
mirschosselen
dirschosselt
sischosselen
Pass compos
echhugeschosselt
duhuesgeschosselt
hien/si,hatt/ethuetgeschosselt
mirhugeschosselt
dirhuttgeschosselt
sihugeschosselt
Plus-que-parfait
echhatgeschosselt
duhasgeschosselt
hien/si,hatt/ethatgeschosselt
mirhategeschosselt
dirhatgeschosselt
sihategeschosselt
Futur I
echwäert schosselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschosselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschosselen
dugéifsschosselen
hien/si,hatt/etgéifschosselen
mirgéifeschosselen
dirgéiftschosselen
sigéifeschosselen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschosselt
duhssgeschosselt
hien/si,hatt/ethttgeschosselt
mirhättegeschosselt
dirhttgeschosselt
sihättegeschosselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschossel!
Plurielschosselt!
geschosselt
schosselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles