E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aschoulen einschulen (D)scolariser (F)
Stammformen aschoulenschoult anageschoult
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschoulen an
duschouls an
hien/si,hatt/etschoult an
mirschoulen an
dirschoult an
sischoulen an
Pass compos
echhunnageschoult
duhuesageschoult
hien/si,hatt/ethuetageschoult
mirhunnageschoult
dirhuttageschoult
sihunnageschoult
Plus-que-parfait
echhatageschoult
duhasageschoult
hien/si,hatt/ethatageschoult
mirhatenageschoult
dirhatageschoult
sihatenageschoult
Futur I
echwäert aschoulen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageschoult hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaschoulen
dugéifsaschoulen
hien/si,hatt/etgéifaschoulen
mirgéifenaschoulen
dirgéiftaschoulen
sigéifenaschoulen
Conditionnel Pass compos
echhttageschoult
duhssageschoult
hien/si,hatt/ethttageschoult
mirhttenageschoult
dirhttageschoult
sihttenageschoult
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschoul an!
Plurielschoult an!
ageschoult
aschoulen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mschoulenschoulen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles