E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schoulen schulen (D)duquer (F)
Stammformen schoulenschoultgeschoult
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschoulen
duschouls
hien/si,hatt/etschoult
mirschoulen
dirschoult
sischoulen
Pass compos
echhugeschoult
duhuesgeschoult
hien/si,hatt/ethuetgeschoult
mirhugeschoult
dirhuttgeschoult
sihugeschoult
Plus-que-parfait
echhatgeschoult
duhasgeschoult
hien/si,hatt/ethatgeschoult
mirhategeschoult
dirhatgeschoult
sihategeschoult
Futur I
echwäert schoulen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschoult hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschoulen
dugéifsschoulen
hien/si,hatt/etgéifschoulen
mirgéifeschoulen
dirgéiftschoulen
sigéifeschoulen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschoult
duhssgeschoult
hien/si,hatt/ethttgeschoult
mirhättegeschoult
dirhttgeschoult
sihättegeschoult
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschoul!
Plurielschoult!
geschoult
schoulen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschoulenmschoulen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles