E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schoul-en schulen (D)duquer (F)
Stammformen schoul-enschoul-tge-schoul-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschoul-en
duschoul-s
hien/si,hatt/etschoul-t
mirschoul-en
dirschoul-t
sischoul-en
Pass compos
echhuge-schoul-t
duhuesge-schoul-t
hien/si,hatt/ethuetge-schoul-t
mirhuge-schoul-t
dirhuttge-schoul-t
sihuge-schoul-t
Plus-que-parfait
echhatge-schoul-t
duhasge-schoul-t
hien/si,hatt/ethatge-schoul-t
mirhatege-schoul-t
dirhatge-schoul-t
sihatege-schoul-t
Futur I
echwäert schoul-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schoul-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschoul-en
dugéifsschoul-en
hien/si,hatt/etgéifschoul-en
mirgéifeschoul-en
dirgéiftschoul-en
sigéifeschoul-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schoul-t
duhssge-schoul-t
hien/si,hatt/ethttge-schoul-t
mirhättege-schoul-t
dirhttge-schoul-t
sihättege-schoul-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschoul!
Plurielschoul-t!
ge-schoul-t
schoul-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschoul-enmschoul-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles