E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schoulmeeschteren
Stammformen schoulmeeschterenschoulmeeschtertgeschoulmeeschtert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschoulmeeschteren
duschoulmeeschters
hien/si,hatt/etschoulmeeschtert
mirschoulmeeschteren
dirschoulmeeschtert
sischoulmeeschteren
Pass compos
echhugeschoulmeeschtert
duhuesgeschoulmeeschtert
hien/si,hatt/ethuetgeschoulmeeschtert
mirhugeschoulmeeschtert
dirhuttgeschoulmeeschtert
sihugeschoulmeeschtert
Plus-que-parfait
echhatgeschoulmeeschtert
duhasgeschoulmeeschtert
hien/si,hatt/ethatgeschoulmeeschtert
mirhategeschoulmeeschtert
dirhatgeschoulmeeschtert
sihategeschoulmeeschtert
Futur I
echwäert schoulmeeschteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschoulmeeschtert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschoulmeeschteren
dugéifsschoulmeeschteren
hien/si,hatt/etgéifschoulmeeschteren
mirgéifeschoulmeeschteren
dirgéiftschoulmeeschteren
sigéifeschoulmeeschteren
Conditionnel Pass compos
echhttgeschoulmeeschtert
duhssgeschoulmeeschtert
hien/si,hatt/ethttgeschoulmeeschtert
mirhättegeschoulmeeschtert
dirhttgeschoulmeeschtert
sihättegeschoulmeeschtert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschoulmeeschter!
Plurielschoulmeeschtert!
geschoulmeeschtert
schoulmeeschteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles