E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schoun-en schonen (D)protger (F)
Stammformen schoun-enschoun-tge-schoun-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschoun-en
duschoun-s
hien/si,hatt/etschoun-t
mirschoun-en
dirschoun-t
sischoun-en
Pass compos
echhuge-schoun-t
duhuesge-schoun-t
hien/si,hatt/ethuetge-schoun-t
mirhuge-schoun-t
dirhuttge-schoun-t
sihuge-schoun-t
Plus-que-parfait
echhatge-schoun-t
duhasge-schoun-t
hien/si,hatt/ethatge-schoun-t
mirhatege-schoun-t
dirhatge-schoun-t
sihatege-schoun-t
Futur I
echwäert schoun-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schoun-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschoun-en
dugéifsschoun-en
hien/si,hatt/etgéifschoun-en
mirgéifeschoun-en
dirgéiftschoun-en
sigéifeschoun-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schoun-t
duhssge-schoun-t
hien/si,hatt/ethttge-schoun-t
mirhättege-schoun-t
dirhttge-schoun-t
sihättege-schoun-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschoun!
Plurielschoun-t!
ge-schoun-t
schoun-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verschoun-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles