E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zouschouster-en zuschustern (D)
Stammformen zouschouster-enschouster-t zouzouge-schouster-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschouster-en zou
duschouster-s zou
hien/si,hatt/etschouster-t zou
mirschouster-en zou
dirschouster-t zou
sischouster-en zou
Pass compos
echhunnzouge-schouster-t
duhueszouge-schouster-t
hien/si,hatt/ethuetzouge-schouster-t
mirhunnzouge-schouster-t
dirhuttzouge-schouster-t
sihunnzouge-schouster-t
Plus-que-parfait
echhatzouge-schouster-t
duhaszouge-schouster-t
hien/si,hatt/ethatzouge-schouster-t
mirhatenzouge-schouster-t
dirhatzouge-schouster-t
sihatenzouge-schouster-t
Futur I
echwäert zouschouster-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zouge-schouster-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzouschouster-en
dugéifszouschouster-en
hien/si,hatt/etgéifzouschouster-en
mirgéifenzouschouster-en
dirgéiftzouschouster-en
sigéifenzouschouster-en
Conditionnel Pass compos
echhttzouge-schouster-t
duhsszouge-schouster-t
hien/si,hatt/ethttzouge-schouster-t
mirhttenzouge-schouster-t
dirhttzouge-schouster-t
sihttenzouge-schouster-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschouster zou!
Plurielschouster-t zou!
zouge-schouster-t
zouschouster-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schouster-en
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles