E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schousteren schustern (D)bousiller (F)
Stammformen schousterenschoustertgeschoustert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschousteren
duschousters
hien/si,hatt/etschoustert
mirschousteren
dirschoustert
sischousteren
Pass compos
echhugeschoustert
duhuesgeschoustert
hien/si,hatt/ethuetgeschoustert
mirhugeschoustert
dirhuttgeschoustert
sihugeschoustert
Plus-que-parfait
echhatgeschoustert
duhasgeschoustert
hien/si,hatt/ethatgeschoustert
mirhategeschoustert
dirhatgeschoustert
sihategeschoustert
Futur I
echwäert schousteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschoustert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschousteren
dugéifsschousteren
hien/si,hatt/etgéifschousteren
mirgéifeschousteren
dirgéiftschousteren
sigéifeschousteren
Conditionnel Pass compos
echhttgeschoustert
duhssgeschoustert
hien/si,hatt/ethttgeschoustert
mirhättegeschoustert
dirhttgeschoustert
sihättegeschoustert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschouster!
Plurielschoustert!
geschoustert
schousteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
zouschousteren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles