E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schouster-en schustern (D)bousiller (F)
Stammformen schouster-enschouster-tge-schouster-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschouster-en
duschouster-s
hien/si,hatt/etschouster-t
mirschouster-en
dirschouster-t
sischouster-en
Pass compos
echhuge-schouster-t
duhuesge-schouster-t
hien/si,hatt/ethuetge-schouster-t
mirhuge-schouster-t
dirhuttge-schouster-t
sihuge-schouster-t
Plus-que-parfait
echhatge-schouster-t
duhasge-schouster-t
hien/si,hatt/ethatge-schouster-t
mirhatege-schouster-t
dirhatge-schouster-t
sihatege-schouster-t
Futur I
echwäert schouster-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schouster-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschouster-en
dugéifsschouster-en
hien/si,hatt/etgéifschouster-en
mirgéifeschouster-en
dirgéiftschouster-en
sigéifeschouster-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schouster-t
duhssge-schouster-t
hien/si,hatt/ethttge-schouster-t
mirhättege-schouster-t
dirhttge-schouster-t
sihättege-schouster-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschouster!
Plurielschouster-t!
ge-schouster-t
schouster-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
zouschouster-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles