E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schraff-éier-en schraffieren (D)hacher (F)
Stammformen schraff-éier-enschraff-éier-tschraff-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschraff-éier-en
duschraff-éier-s
hien/si,hatt/etschraff-éier-t
mirschraff-éier-en
dirschraff-éier-t
sischraff-éier-en
Passé composé
echhuschraff-éier-t
duhuesschraff-éier-t
hien/si,hatt/ethuetschraff-éier-t
mirhuschraff-éier-t
dirhuttschraff-éier-t
sihuschraff-éier-t
Plus-que-parfait
echhatschraff-éier-t
duhasschraff-éier-t
hien/si,hatt/ethatschraff-éier-t
mirhateschraff-éier-t
dirhatschraff-éier-t
sihateschraff-éier-t
Futur I
echwäert schraff-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert schraff-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschraff-éier-en
dugéifsschraff-éier-en
hien/si,hatt/etgéifschraff-éier-en
mirgéifeschraff-éier-en
dirgéiftschraff-éier-en
sigéifeschraff-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättschraff-éier-t
duhässschraff-éier-t
hien/si,hatt/ethättschraff-éier-t
mirhätteschraff-éier-t
dirhättschraff-éier-t
sihätteschraff-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschraff-éier!
Plurielschraff-éier-t!
schraff-éier-t
schraff-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles