E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schrecken jem. erschrecken (D)pouvanter (F)
Stammformen schreckenschrecktgeschreckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschrecken
duschrecks
hien/si,hatt/etschreckt
mirschrecken
dirschreckt
sischrecken
Pass compos
echhugeschreckt
duhuesgeschreckt
hien/si,hatt/ethuetgeschreckt
mirhugeschreckt
dirhuttgeschreckt
sihugeschreckt
Plus-que-parfait
echhatgeschreckt
duhasgeschreckt
hien/si,hatt/ethatgeschreckt
mirhategeschreckt
dirhatgeschreckt
sihategeschreckt
Futur I
echwäert schrecken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschreckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschrecken
dugéifsschrecken
hien/si,hatt/etgéifschrecken
mirgéifeschrecken
dirgéiftschrecken
sigéifeschrecken
Conditionnel Pass compos
echhttgeschreckt
duhssgeschreckt
hien/si,hatt/ethttgeschreckt
mirhättegeschreckt
dirhttgeschreckt
sihättegeschreckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschreck!
Plurielschreckt!
geschreckt
schrecken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erschreckenofschrecken
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles