E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schrécken schreiten (D)marcher (F)
Stammformen schréckenschrécktgeschréckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschrécken
duschrécks
hien/si,hatt/etschréckt
mirschrécken
dirschréckt
sischrécken
Passé composé
echsigeschréckt
dubassgeschréckt
hien/si,hatt/etassgeschréckt
mirsigeschréckt
dirsiddgeschréckt
sisigeschréckt
Plus-que-parfait
echwargeschréckt
duwaarsgeschréckt
hien/si,hatt/etwargeschréckt
mirwaregeschréckt
dirwaartgeschréckt
siwaregeschréckt
Futur I
echwäert schrécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschréckt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschrécken
dugéifsschrécken
hien/si,hatt/etgéifschrécken
mirgéifeschrécken
dirgéiftschrécken
sigéifeschrécken
Conditionnel Passé composé
echwiergeschréckt
duwiersgeschréckt
hien/si,hatt/etwiergeschréckt
mirwieregeschréckt
dirwiertgeschréckt
siwieregeschréckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschréck!
Plurielschréckt!
geschréckt
schrécken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofschrécken
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles