E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schréck-en schreiten (D)marcher (F)
Stammformen schréck-enschréck-tge-schréck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschréck-en
duschréck-s
hien/si,hatt/etschréck-t
mirschréck-en
dirschréck-t
sischréck-en
Passé composé
echsige-schréck-t
dubassge-schréck-t
hien/si,hatt/etassge-schréck-t
mirsige-schréck-t
dirsiddge-schréck-t
sisige-schréck-t
Plus-que-parfait
echwarge-schréck-t
duwaarsge-schréck-t
hien/si,hatt/etwarge-schréck-t
mirwarege-schréck-t
dirwaartge-schréck-t
siwarege-schréck-t
Futur I
echwäert schréck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schréck-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschréck-en
dugéifsschréck-en
hien/si,hatt/etgéifschréck-en
mirgéifeschréck-en
dirgéiftschréck-en
sigéifeschréck-en
Conditionnel Passé composé
echwierge-schréck-t
duwiersge-schréck-t
hien/si,hatt/etwierge-schréck-t
mirwierege-schréck-t
dirwiertge-schréck-t
siwierege-schréck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschréck!
Plurielschréck-t!
ge-schréck-t
schréck-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofschréck-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles