E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofschréi-en
Stammformen ofschréi-enschréi-t ofofge-schréi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschréi-en of
duschréi-s of
hien/si,hatt/etschréi-t of
mirschréi-en of
dirschréi-t of
sischréi-en of
Passé composé
echhunnofge-schréi-t
duhuesofge-schréi-t
hien/si,hatt/ethuetofge-schréi-t
mirhunnofge-schréi-t
dirhuttofge-schréi-t
sihunnofge-schréi-t
Plus-que-parfait
echhatofge-schréi-t
duhasofge-schréi-t
hien/si,hatt/ethatofge-schréi-t
mirhatenofge-schréi-t
dirhatofge-schréi-t
sihatenofge-schréi-t
Futur I
echwäert ofschréi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-schréi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofschréi-en
dugéifsofschréi-en
hien/si,hatt/etgéifofschréi-en
mirgéifenofschréi-en
dirgéiftofschréi-en
sigéifenofschréi-en
Conditionnel Passé composé
echhättofge-schréi-t
duhässofge-schréi-t
hien/si,hatt/ethättofge-schréi-t
mirhättenofge-schréi-t
dirhättofge-schréi-t
sihättenofge-schréi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschréi of!
Plurielschréi-t of!
ofge-schréi-t
ofschréi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schréi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles