E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

nnerschreiden unterschreiten (D)re infrieur (F)fall short of / to fall below (E)
Stammformen nnerschreidennnerschreitnnerschratt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (nner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echnnerschreiden
dunnerschreits
hien/si,hatt/etnnerschreit
mirnnerschreiden
dirnnerschreit
sinnerschreiden
Pass compos
echhunnnnerschratt
duhuesnnerschratt
hien/si,hatt/ethuetnnerschratt
mirhunnnnerschratt
dirhuttnnerschratt
sihunnnnerschratt
Plus-que-parfait
echhatnnerschratt
duhasnnerschratt
hien/si,hatt/ethatnnerschratt
mirhatennnerschratt
dirhatnnerschratt
sihatennnerschratt
Futur I
echwäert nnerschreiden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nnerschratt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnnerschreiden
dugéifsnnerschreiden
hien/si,hatt/etgéifnnerschreiden
mirgéifennnerschreiden
dirgéiftnnerschreiden
sigéifennnerschreiden
Conditionnel Pass compos
echhttnnerschratt
duhssnnerschratt
hien/si,hatt/ethttnnerschratt
mirhttennnerschratt
dirhttnnerschratt
sihttennnerschratt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernnerschreit!
Plurielnnerschreit!
nnerschratt
nnerschreiden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerschreiden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles