E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerschreiden berschreiten (D)re suprieur (F)pass (E)
Stammformen iwwerschreideniwwerschreitiwwerschratt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerschreiden
duiwwerschreits
hien/si,hatt/etiwwerschreit
miriwwerschreiden
diriwwerschreit
siiwwerschreiden
Pass compos
echhunniwwerschratt
duhuesiwwerschratt
hien/si,hatt/ethuetiwwerschratt
mirhunniwwerschratt
dirhuttiwwerschratt
sihunniwwerschratt
Plus-que-parfait
echhatiwwerschratt
duhasiwwerschratt
hien/si,hatt/ethatiwwerschratt
mirhateniwwerschratt
dirhatiwwerschratt
sihateniwwerschratt
Futur I
echwäert iwwerschreiden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerschratt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerschreiden
dugéifsiwwerschreiden
hien/si,hatt/etgéifiwwerschreiden
mirgéifeniwwerschreiden
dirgéiftiwwerschreiden
sigéifeniwwerschreiden
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerschratt
duhssiwwerschratt
hien/si,hatt/ethttiwwerschratt
mirhtteniwwerschratt
dirhttiwwerschratt
sihtteniwwerschratt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerschreit!
Plurieliwwerschreit!
iwwerschratt
iwwerschreiden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
nnerschreiden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles