E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerschréipsen zerschrammen (D)égratigner (F)
Stammformen zerschréipsenzerschréipstzerschréipst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzerschréipsen
duzerschréips
hien/si,hatt/etzerschréipst
mirzerschréipsen
dirzerschréipst
sizerschréipsen
Passé composé
echhunnzerschréipst
duhueszerschréipst
hien/si,hatt/ethuetzerschréipst
mirhunnzerschréipst
dirhuttzerschréipst
sihunnzerschréipst
Plus-que-parfait
echhatzerschréipst
duhaszerschréipst
hien/si,hatt/ethatzerschréipst
mirhatenzerschréipst
dirhatzerschréipst
sihatenzerschréipst
Futur I
echwäert zerschréipsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerschréipst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerschréipsen
dugéifszerschréipsen
hien/si,hatt/etgéifzerschréipsen
mirgéifenzerschréipsen
dirgéiftzerschréipsen
sigéifenzerschréipsen
Conditionnel Passé composé
echhättzerschréipst
duhässzerschréipst
hien/si,hatt/ethättzerschréipst
mirhättenzerschréipst
dirhättzerschréipst
sihättenzerschréipst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerschréips!
Plurielzerschréipst!
zerschréipst
zerschréipsen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schréipsen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles