E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerschréips-en zerschrammen (D)égratigner (F)
Stammformen zerschréips-enzerschréips-tzerschréips-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzerschréips-en
duzerschréip-s
hien/si,hatt/etzerschréips-t
mirzerschréips-en
dirzerschréips-t
sizerschréips-en
Passé composé
echhunnzerschréips-t
duhueszerschréips-t
hien/si,hatt/ethuetzerschréips-t
mirhunnzerschréips-t
dirhuttzerschréips-t
sihunnzerschréips-t
Plus-que-parfait
echhatzerschréips-t
duhaszerschréips-t
hien/si,hatt/ethatzerschréips-t
mirhatenzerschréips-t
dirhatzerschréips-t
sihatenzerschréips-t
Futur I
echwäert zerschréips-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerschréips-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerschréips-en
dugéifszerschréips-en
hien/si,hatt/etgéifzerschréips-en
mirgéifenzerschréips-en
dirgéiftzerschréips-en
sigéifenzerschréips-en
Conditionnel Passé composé
echhättzerschréips-t
duhässzerschréips-t
hien/si,hatt/ethättzerschréips-t
mirhättenzerschréips-t
dirhättzerschréips-t
sihättenzerschréips-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerschréips!
Plurielzerschréips-t!
zerschréips-t
zerschréips-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schréips-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles