E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausschreiwen ausschreiben (D)crire en toutes lettres, annoncer publiquement, offrir pbuliquement (F)
Stammformen ausschreiwenschreift ausausgeschriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschreiwen aus
duschreifs aus
hien/si,hatt/etschreift aus
mirschreiwen aus
dirschreift aus
sischreiwen aus
Pass compos
echhunnausgeschriwwen
duhuesausgeschriwwen
hien/si,hatt/ethuetausgeschriwwen
mirhunnausgeschriwwen
dirhuttausgeschriwwen
sihunnausgeschriwwen
Plus-que-parfait
echhatausgeschriwwen
duhasausgeschriwwen
hien/si,hatt/ethatausgeschriwwen
mirhatenausgeschriwwen
dirhatausgeschriwwen
sihatenausgeschriwwen
Futur I
echwäert ausschreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeschriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausschreiwen
dugéifsausschreiwen
hien/si,hatt/etgéifausschreiwen
mirgéifenausschreiwen
dirgéiftausschreiwen
sigéifenausschreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttausgeschriwwen
duhssausgeschriwwen
hien/si,hatt/ethttausgeschriwwen
mirhttenausgeschriwwen
dirhttausgeschriwwen
sihttenausgeschriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschreif aus!
Plurielschreift aus!
ausgeschriwwen
ausschreiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschreiwenbeschreiwenderbischreiwenmschreiwennnerschreiwenhanneschtschreiweniwwerschreiwenmatnnerschreiwen matschreiwennoschreiwenofschreiwenopschreiwenschreiwenuschreiwenverschreiwenvirschreiwenzerckschreiwenzouschreiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles