E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

derbischreiwen hinzuschreiben (D)noter avec, crire (F)
Stammformen derbischreiwenschreift derbiderbigeschriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (derbi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dobischreiwen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschreiwen derbi
duschreifs derbi
hien/si,hatt/etschreift derbi
mirschreiwen derbi
dirschreift derbi
sischreiwen derbi
Pass compos
echhunnderbigeschriwwen
duhuesderbigeschriwwen
hien/si,hatt/ethuetderbigeschriwwen
mirhunnderbigeschriwwen
dirhuttderbigeschriwwen
sihunnderbigeschriwwen
Plus-que-parfait
echhatderbigeschriwwen
duhasderbigeschriwwen
hien/si,hatt/ethatderbigeschriwwen
mirhatenderbigeschriwwen
dirhatderbigeschriwwen
sihatenderbigeschriwwen
Futur I
echwäert derbischreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert derbigeschriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifderbischreiwen
dugéifsderbischreiwen
hien/si,hatt/etgéifderbischreiwen
mirgéifenderbischreiwen
dirgéiftderbischreiwen
sigéifenderbischreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttderbigeschriwwen
duhssderbigeschriwwen
hien/si,hatt/ethttderbigeschriwwen
mirhttenderbigeschriwwen
dirhttderbigeschriwwen
sihttenderbigeschriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschreif derbi!
Plurielschreift derbi!
derbigeschriwwen
derbischreiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschreiwenausschreiwenbeschreiwenmschreiwennnerschreiwenhanneschtschreiweniwwerschreiwenmatnnerschreiwen matschreiwennoschreiwenofschreiwenopschreiwenschreiwenuschreiwenverschreiwenvirschreiwenzerckschreiwenzouschreiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles