E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mschreiwen umschreiben (D)dcrire, rcrire (F)
Stammformen mschreiwenschreift mmgeschriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschreiwen m
duschreifs m
hien/si,hatt/etschreift m
mirschreiwen m
dirschreift m
sischreiwen m
Pass compos
echhunnmgeschriwwen
duhuesmgeschriwwen
hien/si,hatt/ethuetmgeschriwwen
mirhunnmgeschriwwen
dirhuttmgeschriwwen
sihunnmgeschriwwen
Plus-que-parfait
echhatmgeschriwwen
duhasmgeschriwwen
hien/si,hatt/ethatmgeschriwwen
mirhatenmgeschriwwen
dirhatmgeschriwwen
sihatenmgeschriwwen
Futur I
echwäert mschreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgeschriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmschreiwen
dugéifsmschreiwen
hien/si,hatt/etgéifmschreiwen
mirgéifenmschreiwen
dirgéiftmschreiwen
sigéifenmschreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttmgeschriwwen
duhssmgeschriwwen
hien/si,hatt/ethttmgeschriwwen
mirhttenmgeschriwwen
dirhttmgeschriwwen
sihttenmgeschriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschreif m!
Plurielschreift m!
mgeschriwwen
mschreiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschreiwenausschreiwenbeschreiwenderbischreiwennnerschreiwenhanneschtschreiweniwwerschreiwenmatnnerschreiwen matschreiwennoschreiwenofschreiwenopschreiwenschreiwenuschreiwenverschreiwenvirschreiwenzerckschreiwenzouschreiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles