E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matnnerschreiwen mitunterschreiben (D)signer (F)
Stammformen matnnerschreiwennnerschreift matmatnnerschriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (mat-nner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echennerschreiwe mat
duennerschreifs mat
hien/si,hatt/etennerschreift mat
mirennerschreiwe mat
dirennerschreift mat
siennerschreiwe mat
Pass compos
echhumatnnerschriwwen
duhuesmatnnerschriwwen
hien/si,hatt/ethuetmatnnerschriwwen
mirhumatnnerschriwwen
dirhuttmatnnerschriwwen
sihumatnnerschriwwen
Plus-que-parfait
echhatmatnnerschriwwen
duhasmatnnerschriwwen
hien/si,hatt/ethatmatnnerschriwwen
mirhatematnnerschriwwen
dirhatmatnnerschriwwen
sihatematnnerschriwwen
Futur I
echwäert matnnerschreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matnnerschriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatnnerschreiwen
dugéifsmatnnerschreiwen
hien/si,hatt/etgéifmatnnerschreiwen
mirgéifematnnerschreiwen
dirgéiftmatnnerschreiwen
sigéifematnnerschreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttmatnnerschriwwen
duhssmatnnerschriwwen
hien/si,hatt/ethttmatnnerschriwwen
mirhättematnnerschriwwen
dirhttmatnnerschriwwen
sihättematnnerschriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernnerschreif mat!
Plurielnnerschreift mat!
matnnerschriwwen
matnnerschreiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschreiwenausschreiwenbeschreiwenderbischreiwenmschreiwennnerschreiwenhanneschtschreiweniwwerschreiwenmatschreiwennoschreiwenofschreiwenopschreiwenschreiwenuschreiwenverschreiwenvirschreiwenzerckschreiwenzouschreiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles