E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matŽnnerschreiw-en mitunterschreiben (D)signer (F)
Stammformen matŽnnerschreiw-enŽnnerschreif-t matmatŽnnerschriww-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (mat-Žnner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echŽnnerschreiw-e mat
duŽnnerschreif-s mat
hien/si,hatt/etŽnnerschreif-t mat
mirŽnnerschreiw-e mat
dirŽnnerschreif-t mat
siŽnnerschreiw-e mat
Passť composť
echhumatŽnnerschriww-en
duhuesmatŽnnerschriww-en
hien/si,hatt/ethuetmatŽnnerschriww-en
mirhumatŽnnerschriww-en
dirhuttmatŽnnerschriww-en
sihumatŽnnerschriww-en
Plus-que-parfait
echhatmatŽnnerschriww-en
duhasmatŽnnerschriww-en
hien/si,hatt/ethatmatŽnnerschriww-en
mirhatematŽnnerschriww-en
dirhatmatŽnnerschriww-en
sihatematŽnnerschriww-en
Futur I
echwäert matŽnnerschreiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matŽnnerschriww-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatŽnnerschreiw-en
dugéifsmatŽnnerschreiw-en
hien/si,hatt/etgéifmatŽnnerschreiw-en
mirgéifematŽnnerschreiw-en
dirgéiftmatŽnnerschreiw-en
sigéifematŽnnerschreiw-en
Conditionnel Passť composť
echhšttmatŽnnerschriww-en
duhšssmatŽnnerschriww-en
hien/si,hatt/ethšttmatŽnnerschriww-en
mirhättematŽnnerschriww-en
dirhšttmatŽnnerschriww-en
sihättematŽnnerschriww-en
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierŽnnerschreif mat!
PlurielŽnnerschreif-t mat!
matŽnnerschriww-en
matŽnnerschreiw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschreiw-enausschreiw-enbeschreiw-enderbšischreiw-enŽmschreiw-enŽnnerschreiw-enhanneschtschreiw-eniwwerschreiw-enmatschreiw-ennoschreiw-enofschreiw-enopschreiw-enschreiw-enuschreiw-enverschreiw-envirschreiw-enzerťckschreiw-enzouschreiw-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles