E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

nnerschreiwen unterschreiben (D)signer (F)
Stammformen nnerschreiwennnerschreiftnnerschriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (nner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echnnerschreiwen
dunnerschreifs
hien/si,hatt/etnnerschreift
mirnnerschreiwen
dirnnerschreift
sinnerschreiwen
Pass compos
echhunnnnerschriwwen
duhuesnnerschriwwen
hien/si,hatt/ethuetnnerschriwwen
mirhunnnnerschriwwen
dirhuttnnerschriwwen
sihunnnnerschriwwen
Plus-que-parfait
echhatnnerschriwwen
duhasnnerschriwwen
hien/si,hatt/ethatnnerschriwwen
mirhatennnerschriwwen
dirhatnnerschriwwen
sihatennnerschriwwen
Futur I
echwäert nnerschreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nnerschriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnnerschreiwen
dugéifsnnerschreiwen
hien/si,hatt/etgéifnnerschreiwen
mirgéifennnerschreiwen
dirgéiftnnerschreiwen
sigéifennnerschreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttnnerschriwwen
duhssnnerschriwwen
hien/si,hatt/ethttnnerschriwwen
mirhttennnerschriwwen
dirhttnnerschriwwen
sihttennnerschriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernnerschreif!
Plurielnnerschreift!
nnerschriwwen
nnerschreiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschreiwenausschreiwenbeschreiwenderbischreiwenmschreiwenhanneschtschreiweniwwerschreiwenmatnnerschreiwen matschreiwennoschreiwenofschreiwenopschreiwenschreiwenuschreiwenverschreiwenvirschreiwenzerckschreiwenzouschreiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles