E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

Žnnerschreiw-en unterschreiben (D)signer (F)
Stammformen Žnnerschreiw-enŽnnerschreif-tŽnnerschriww-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (Žnner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echŽnnerschreiw-en
duŽnnerschreif-s
hien/si,hatt/etŽnnerschreif-t
mirŽnnerschreiw-en
dirŽnnerschreif-t
siŽnnerschreiw-en
Passť composť
echhunnŽnnerschriww-en
duhuesŽnnerschriww-en
hien/si,hatt/ethuetŽnnerschriww-en
mirhunnŽnnerschriww-en
dirhuttŽnnerschriww-en
sihunnŽnnerschriww-en
Plus-que-parfait
echhatŽnnerschriww-en
duhasŽnnerschriww-en
hien/si,hatt/ethatŽnnerschriww-en
mirhatenŽnnerschriww-en
dirhatŽnnerschriww-en
sihatenŽnnerschriww-en
Futur I
echwäert Žnnerschreiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert Žnnerschriww-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifŽnnerschreiw-en
dugéifsŽnnerschreiw-en
hien/si,hatt/etgéifŽnnerschreiw-en
mirgéifenŽnnerschreiw-en
dirgéiftŽnnerschreiw-en
sigéifenŽnnerschreiw-en
Conditionnel Passť composť
echhšttŽnnerschriww-en
duhšssŽnnerschriww-en
hien/si,hatt/ethšttŽnnerschriww-en
mirhšttenŽnnerschriww-en
dirhšttŽnnerschriww-en
sihšttenŽnnerschriww-en
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierŽnnerschreif!
PlurielŽnnerschreif-t!
Žnnerschriww-en
Žnnerschreiw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschreiw-enausschreiw-enbeschreiw-enderbšischreiw-enŽmschreiw-enhanneschtschreiw-eniwwerschreiw-enmatŽnnerschreiw-en matschreiw-ennoschreiw-enofschreiw-enopschreiw-enschreiw-enuschreiw-enverschreiw-envirschreiw-enzerťckschreiw-enzouschreiw-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles