E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hanneschtschreiwen
Stammformen hanneschtschreiwenschreift hanneschthanneschtgeschriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (hannescht-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschreiwen hannescht
duschreifs hannescht
hien/si,hatt/etschreift hannescht
mirschreiwen hannescht
dirschreift hannescht
sischreiwen hannescht
Pass compos
echhunnhanneschtgeschriwwen
duhueshanneschtgeschriwwen
hien/si,hatt/ethuethanneschtgeschriwwen
mirhunnhanneschtgeschriwwen
dirhutthanneschtgeschriwwen
sihunnhanneschtgeschriwwen
Plus-que-parfait
echhathanneschtgeschriwwen
duhashanneschtgeschriwwen
hien/si,hatt/ethathanneschtgeschriwwen
mirhatenhanneschtgeschriwwen
dirhathanneschtgeschriwwen
sihatenhanneschtgeschriwwen
Futur I
echwäert hanneschtschreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hanneschtgeschriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhanneschtschreiwen
dugéifshanneschtschreiwen
hien/si,hatt/etgéifhanneschtschreiwen
mirgéifenhanneschtschreiwen
dirgéifthanneschtschreiwen
sigéifenhanneschtschreiwen
Conditionnel Pass compos
echhtthanneschtgeschriwwen
duhsshanneschtgeschriwwen
hien/si,hatt/ethtthanneschtgeschriwwen
mirhttenhanneschtgeschriwwen
dirhtthanneschtgeschriwwen
sihttenhanneschtgeschriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschreif hannescht!
Plurielschreift hannescht!
hanneschtgeschriwwen
hanneschtschreiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschreiwenausschreiwenbeschreiwenderbischreiwenmschreiwennnerschreiweniwwerschreiwenmatnnerschreiwen matschreiwennoschreiwenofschreiwenopschreiwenschreiwenuschreiwenverschreiwenvirschreiwenzerckschreiwenzouschreiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles