E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerschreiwen berschreiben (D)crire par-dessus (F)
Stammformen iwwerschreiweniwwerschreiftiwwerschriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerschreiwen
duiwwerschreifs
hien/si,hatt/etiwwerschreift
miriwwerschreiwen
diriwwerschreift
siiwwerschreiwen
Pass compos
echhunniwwerschriwwen
duhuesiwwerschriwwen
hien/si,hatt/ethuetiwwerschriwwen
mirhunniwwerschriwwen
dirhuttiwwerschriwwen
sihunniwwerschriwwen
Plus-que-parfait
echhatiwwerschriwwen
duhasiwwerschriwwen
hien/si,hatt/ethatiwwerschriwwen
mirhateniwwerschriwwen
dirhatiwwerschriwwen
sihateniwwerschriwwen
Futur I
echwäert iwwerschreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerschriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerschreiwen
dugéifsiwwerschreiwen
hien/si,hatt/etgéifiwwerschreiwen
mirgéifeniwwerschreiwen
dirgéiftiwwerschreiwen
sigéifeniwwerschreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerschriwwen
duhssiwwerschriwwen
hien/si,hatt/ethttiwwerschriwwen
mirhtteniwwerschriwwen
dirhttiwwerschriwwen
sihtteniwwerschriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerschreif!
Plurieliwwerschreift!
iwwerschriwwen
iwwerschreiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschreiwenausschreiwenbeschreiwenderbischreiwenmschreiwennnerschreiwenhanneschtschreiwenmatnnerschreiwen matschreiwennoschreiwenofschreiwenopschreiwenschreiwenuschreiwenverschreiwenvirschreiwenzerckschreiwenzouschreiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles