E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matschreiwen mitschreiben (D)crire avec (F)
Stammformen matschreiwenschreift matmatgeschriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschreiwe mat
duschreifs mat
hien/si,hatt/etschreift mat
mirschreiwe mat
dirschreift mat
sischreiwe mat
Pass compos
echhumatgeschriwwen
duhuesmatgeschriwwen
hien/si,hatt/ethuetmatgeschriwwen
mirhumatgeschriwwen
dirhuttmatgeschriwwen
sihumatgeschriwwen
Plus-que-parfait
echhatmatgeschriwwen
duhasmatgeschriwwen
hien/si,hatt/ethatmatgeschriwwen
mirhatematgeschriwwen
dirhatmatgeschriwwen
sihatematgeschriwwen
Futur I
echwäert matschreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matgeschriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatschreiwen
dugéifsmatschreiwen
hien/si,hatt/etgéifmatschreiwen
mirgéifematschreiwen
dirgéiftmatschreiwen
sigéifematschreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttmatgeschriwwen
duhssmatgeschriwwen
hien/si,hatt/ethttmatgeschriwwen
mirhättematgeschriwwen
dirhttmatgeschriwwen
sihättematgeschriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschreif mat!
Plurielschreift mat!
matgeschriwwen
matschreiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschreiwenausschreiwenbeschreiwenderbischreiwenmschreiwennnerschreiwenhanneschtschreiweniwwerschreiwenmatnnerschreiwen noschreiwenofschreiwenopschreiwenschreiwenuschreiwenverschreiwenvirschreiwenzerckschreiwenzouschreiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles