E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verschreiwen verschreiben (D)prescrire (F)
Stammformen verschreiwenverschreiftverschriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverschreiwen
duverschreifs
hien/si,hatt/etverschreift
mirverschreiwen
dirverschreift
siverschreiwen
Pass compos
echhuverschriwwen
duhuesverschriwwen
hien/si,hatt/ethuetverschriwwen
mirhuverschriwwen
dirhuttverschriwwen
sihuverschriwwen
Plus-que-parfait
echhatverschriwwen
duhasverschriwwen
hien/si,hatt/ethatverschriwwen
mirhateverschriwwen
dirhatverschriwwen
sihateverschriwwen
Futur I
echwäert verschreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschreiwen
dugéifsverschreiwen
hien/si,hatt/etgéifverschreiwen
mirgéifeverschreiwen
dirgéiftverschreiwen
sigéifeverschreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttverschriwwen
duhssverschriwwen
hien/si,hatt/ethttverschriwwen
mirhätteverschriwwen
dirhttverschriwwen
sihätteverschriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschreif!
Plurielverschreift!
verschriwwen
verschreiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschreiwenausschreiwenbeschreiwenderbischreiwenmschreiwennnerschreiwenhanneschtschreiweniwwerschreiwenmatnnerschreiwen matschreiwennoschreiwenofschreiwenopschreiwenschreiwenuschreiwenvirschreiwenzerckschreiwenzouschreiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles