E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zeréckschreiw-en zurückschreiben (D)récrire, répondre (F)
Stammformen zeréckschreiw-enschreif-t zeréckzeréckge-schriww-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (zeréck-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschreiw-en zeréck
duschreif-s zeréck
hien/si,hatt/etschreif-t zeréck
mirschreiw-en zeréck
dirschreif-t zeréck
sischreiw-en zeréck
Passé composé
echhunnzeréckge-schriww-en
duhueszeréckge-schriww-en
hien/si,hatt/ethuetzeréckge-schriww-en
mirhunnzeréckge-schriww-en
dirhuttzeréckge-schriww-en
sihunnzeréckge-schriww-en
Plus-que-parfait
echhatzeréckge-schriww-en
duhaszeréckge-schriww-en
hien/si,hatt/ethatzeréckge-schriww-en
mirhatenzeréckge-schriww-en
dirhatzeréckge-schriww-en
sihatenzeréckge-schriww-en
Futur I
echwäert zeréckschreiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckge-schriww-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzeréckschreiw-en
dugéifszeréckschreiw-en
hien/si,hatt/etgéifzeréckschreiw-en
mirgéifenzeréckschreiw-en
dirgéiftzeréckschreiw-en
sigéifenzeréckschreiw-en
Conditionnel Passé composé
echhättzeréckge-schriww-en
duhässzeréckge-schriww-en
hien/si,hatt/ethättzeréckge-schriww-en
mirhättenzeréckge-schriww-en
dirhättzeréckge-schriww-en
sihättenzeréckge-schriww-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschreif zeréck!
Plurielschreif-t zeréck!
zeréckge-schriww-en
zeréckschreiw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschreiw-enausschreiw-enbeschreiw-enderbäischreiw-enëmschreiw-enënnerschreiw-enhanneschtschreiw-eniwwerschreiw-enmatënnerschreiw-en matschreiw-ennoschreiw-enofschreiw-enopschreiw-enschreiw-enuschreiw-enverschreiw-envirschreiw-enzouschreiw-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles