E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

broselen hastig handeln (D)faire la va-vite (F)abrupt act (E)
Stammformen broselenbroseltgebroselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbroselen
dubrosels
hien/si,hatt/etbroselt
mirbroselen
dirbroselt
sibroselen
Pass compos
echhugebroselt
duhuesgebroselt
hien/si,hatt/ethuetgebroselt
mirhugebroselt
dirhuttgebroselt
sihugebroselt
Plus-que-parfait
echhatgebroselt
duhasgebroselt
hien/si,hatt/ethatgebroselt
mirhategebroselt
dirhatgebroselt
sihategebroselt
Futur I
echwäert broselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebroselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbroselen
dugéifsbroselen
hien/si,hatt/etgéifbroselen
mirgéifebroselen
dirgéiftbroselen
sigéifebroselen
Conditionnel Pass compos
echhttgebroselt
duhssgebroselt
hien/si,hatt/ethttgebroselt
mirhättegebroselt
dirhttgebroselt
sihättegebroselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbrosel!
Plurielbroselt!
gebroselt
broselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles