E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schrouden
Stammformen schroudenschroutgeschrout
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschrouden
duschrouts
hien/si,hatt/etschrout
mirschrouden
dirschrout
sischrouden
Pass compos
echhugeschrout
duhuesgeschrout
hien/si,hatt/ethuetgeschrout
mirhugeschrout
dirhuttgeschrout
sihugeschrout
Plus-que-parfait
echhatgeschrout
duhasgeschrout
hien/si,hatt/ethatgeschrout
mirhategeschrout
dirhatgeschrout
sihategeschrout
Futur I
echwäert schrouden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschrout hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschrouden
dugéifsschrouden
hien/si,hatt/etgéifschrouden
mirgéifeschrouden
dirgéiftschrouden
sigéifeschrouden
Conditionnel Pass compos
echhttgeschrout
duhssgeschrout
hien/si,hatt/ethttgeschrout
mirhättegeschrout
dirhttgeschrout
sihättegeschrout
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschrout!
Plurielschrout!
geschrout
schrouden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles