E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schrupsen schrammen (D)rafler (F)
Stammformen schrupsenschrupstgeschrupst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschrupsen
duschrups
hien/si,hatt/etschrupst
mirschrupsen
dirschrupst
sischrupsen
Pass compos
echhugeschrupst
duhuesgeschrupst
hien/si,hatt/ethuetgeschrupst
mirhugeschrupst
dirhuttgeschrupst
sihugeschrupst
Plus-que-parfait
echhatgeschrupst
duhasgeschrupst
hien/si,hatt/ethatgeschrupst
mirhategeschrupst
dirhatgeschrupst
sihategeschrupst
Futur I
echwäert schrupsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschrupst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschrupsen
dugéifsschrupsen
hien/si,hatt/etgéifschrupsen
mirgéifeschrupsen
dirgéiftschrupsen
sigéifeschrupsen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschrupst
duhssgeschrupst
hien/si,hatt/ethttgeschrupst
mirhättegeschrupst
dirhttgeschrupst
sihättegeschrupst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschrups!
Plurielschrupst!
geschrupst
schrupsen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles