E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aschubsen anschubsen (D)pousser (F)
Stammformen aschubsenschubst anageschubst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschubsen an
duschubs an
hien/si,hatt/etschubst an
mirschubsen an
dirschubst an
sischubsen an
Pass compos
echhunnageschubst
duhuesageschubst
hien/si,hatt/ethuetageschubst
mirhunnageschubst
dirhuttageschubst
sihunnageschubst
Plus-que-parfait
echhatageschubst
duhasageschubst
hien/si,hatt/ethatageschubst
mirhatenageschubst
dirhatageschubst
sihatenageschubst
Futur I
echwäert aschubsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageschubst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaschubsen
dugéifsaschubsen
hien/si,hatt/etgéifaschubsen
mirgéifenaschubsen
dirgéiftaschubsen
sigéifenaschubsen
Conditionnel Pass compos
echhttageschubst
duhssageschubst
hien/si,hatt/ethttageschubst
mirhttenageschubst
dirhttageschubst
sihttenageschubst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschubs an!
Plurielschubst an!
ageschubst
aschubsen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofschubsenschubsen
Remarquen (intern)
Problem: bs/bt wird nicht zu ps/pt; schupsen im Deutschen mglich
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles