E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

beschubsen
Stammformen beschubsenbeschubstbeschubst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (be-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeschubsen
dubeschubs
hien/si,hatt/etbeschubst
mirbeschubsen
dirbeschubst
sibeschubsen
Pass compos
echhubeschubst
duhuesbeschubst
hien/si,hatt/ethuetbeschubst
mirhubeschubst
dirhuttbeschubst
sihubeschubst
Plus-que-parfait
echhatbeschubst
duhasbeschubst
hien/si,hatt/ethatbeschubst
mirhatebeschubst
dirhatbeschubst
sihatebeschubst
Futur I
echwäert beschubsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beschubst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeschubsen
dugéifsbeschubsen
hien/si,hatt/etgéifbeschubsen
mirgéifebeschubsen
dirgéiftbeschubsen
sigéifebeschubsen
Conditionnel Pass compos
echhttbeschubst
duhssbeschubst
hien/si,hatt/ethttbeschubst
mirhättebeschubst
dirhttbeschubst
sihättebeschubst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeschubs!
Plurielbeschubst!
beschubst
beschubsen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschubsenofschubsenschubsen
Remarquen (intern)
Problem: bs/bt wird nicht zu ps/pt
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles