E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schubsen schubsen (D)pousser (F)
Stammformen schubsenschubstgeschubst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschubsen
duschubs
hien/si,hatt/etschubst
mirschubsen
dirschubst
sischubsen
Pass compos
echhugeschubst
duhuesgeschubst
hien/si,hatt/ethuetgeschubst
mirhugeschubst
dirhuttgeschubst
sihugeschubst
Plus-que-parfait
echhatgeschubst
duhasgeschubst
hien/si,hatt/ethatgeschubst
mirhategeschubst
dirhatgeschubst
sihategeschubst
Futur I
echwäert schubsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschubst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschubsen
dugéifsschubsen
hien/si,hatt/etgéifschubsen
mirgéifeschubsen
dirgéiftschubsen
sigéifeschubsen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschubst
duhssgeschubst
hien/si,hatt/ethttgeschubst
mirhättegeschubst
dirhttgeschubst
sihättegeschubst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschubs!
Plurielschubst!
geschubst
schubsen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschubsenofschubsen
Remarquen (intern)
Problem: bs/bt wird nicht zu ps/pt; schupsen im Deutschen mglich
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles