E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schuckel-en kuscheln (D)blottir (F)
Stammformen schuckel-enschuckel-tge-schuckel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschuckel-en
duschuckel-s
hien/si,hatt/etschuckel-t
mirschuckel-en
dirschuckel-t
sischuckel-en
Pass compos
echhuge-schuckel-t
duhuesge-schuckel-t
hien/si,hatt/ethuetge-schuckel-t
mirhuge-schuckel-t
dirhuttge-schuckel-t
sihuge-schuckel-t
Plus-que-parfait
echhatge-schuckel-t
duhasge-schuckel-t
hien/si,hatt/ethatge-schuckel-t
mirhatege-schuckel-t
dirhatge-schuckel-t
sihatege-schuckel-t
Futur I
echwäert schuckel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schuckel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschuckel-en
dugéifsschuckel-en
hien/si,hatt/etgéifschuckel-en
mirgéifeschuckel-en
dirgéiftschuckel-en
sigéifeschuckel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schuckel-t
duhssge-schuckel-t
hien/si,hatt/ethttge-schuckel-t
mirhättege-schuckel-t
dirhttge-schuckel-t
sihättege-schuckel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschuckel!
Plurielschuckel-t!
ge-schuckel-t
schuckel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles